Uygulama

Masif Parke Uygulamalarındaki Önemli Noktalar

1) Parke şapının nehir kumuna (deniz kumundaki tuz, nemi çok uzun süreler bünyesinde tutar.Bu da kuru parkeyi etkiler) sekiz torba çimento (400 dozlu) çelik mala ile perdahlanmış parlak şap olacaktır. (Şap perdahlanırken çimento tozu serpilmesin kavlama yapabilir.)

2) Abant Parkeleri ihraç edildiğinden nem derecesi dünya standartlarındadır. (% 8 - 10) Bunun için şap iki ay bekletilecek iki aylık süre Nisan - Ekim sonu için geçerlidir veya kalorifer yanması kaydı ile diğer aylar içinde geçerli olabilir.Kalorifer yanmıyorsa Mayıs'tan sonra döşeme uygundur.Yani şapın iyi kuruması şarttır.

3) Döşemeden evvel zemin çok iyi temizlenmelidir. Kireç, harç bulaşığı kalmamalıdır.Kurumuş şap üstünde herhangi bir maksat için harç kalmışsa bundan dolayı şap üstünde meydana gelen nem tamamen kuruyuncaya kadar (takriben bir ay) asla parke döşenmez.

4) Tarif edilen şapa firmamızın temin veya tavsiye edeceği çift kompenantlı poliüretan tutkalla ve yine firmamızın göndereceği tarakla tutkal çekilerek döşeme yapılır. Rabıta Parkelerde Nem - Beton astarı yere mala ile sürülür.İki gün sonra çift kompenantlı poliüretan tutkal ile parke zemine yapıştırılır.

5) Şap tarif edilen şekilde değilse tahta mala perdahlı, pürüzlü ise özel tutkal ile sistre tozu karıştılıp, kıvamlı bir macun elde edilip beton zemine serilir.Mastarla çekilerek ince bir tabaka elde edilir.2 - 3 gün sonra tamamen sertleşen zemine tarakla aynı şekilde tutkal çekilerek döşemeye geçilir. Arzu edilirse bunun üzerine bandırmalıda tatbik edilebilir. (Daha garanti olması için) Sadece bandırma, yapıştırmayı temin eder ama asla izolasyon vazifesini görmez.

6) Masif Parkelerde döşeme yapılırken her 0,5 m2 azami 1 m2 de büyükçe bir sünger veya bezle ıslatılır, biraz sıkılır ve döşenen yüzey bu sünger ile nemlendirilir. Parke çok kuru olduğu için (% 6 - 8) bu nem parkeye çalışma alanı yaratacak böylece kabarmalar önlenmiş olacaktır. Kayın, Sapelli ve Gül'de ise nemlendirme işlemi diğer cinslere göre daha fazla ıslatılarak yapılır.

7) Kabarma ve duvara dayanmayı önlemek için duvar kenarlarındaki gönye kesimini bütün döşeme bittikten sonra en az bir hafta sonra ilk döşenenden başlayıp kesip döşeyin ve süpürgeliğin montajını yapın.

8) Döşemeye başlamadan evvel pencereler takılmış , duvar kağıdı montajı bitmiş, kalorifer ve sıhhı tesisat denemeleri mutlaka yapılmış olmalıdır.Döşeme bittikten sonra parke üzerine talaş serip sistreden önce en az 10 gün bekleyin.

9) Sistre işlerinden sonra en ince sistre tozunu dolgu verniği ile karıştırılıp kıvamlı macun elde edip,macunlama işlemini yapıp,sertleştikten sonra zımparalayıp parke cilasını sürün.

10) Son kat ciladan sonra cila kurusa bile en az bir hafta ayakkabı veya tozlu, kirli ayak ile basmayın.

11) Özellikle kullanılmayan katların camları sabah açılıp, akşam kapatılıp mutlaka havalandırılmalıdır.

12) Rabıta Parkelerde her şey yukarıdaki gibidir. Döşeme sistemlerinde;

        A) Nem - Beton astarı sürerek direkt şapa yapıştırma

        B) Döşeme istikametinin tersine kalınlıktan geçirilmiş, kurutulmuş çam kadronlar 30 cm aralıklarla yere monte edilir.Aralarına ses izolasyonu için plaka strafor yerleştirilir. Kadronların üzerine masif parke hem çakılır (başşız çivi ile erkek zıvanadan) hem de zıvanalardan yapıştırılarak döşenir.

13) Mermer, seramik ve marley üstüne hiçbir parke çeşidi döşenemez.Sökülüp şapın onarılması ve tam kuruduktan yaklaşık 1,5 ay sonra döşeme yapılabilir.Marleyde aynı şekilde sökülüp şap üstündeki zift çok iyi şekilde temizlenip kazınması şarttır.
Yeni Ürün Çift Yüz Kaplı Lamine Parkelerimizin Teknik Özellikleri

1) Laminat parkede üst yüzey ahşabın fotoğrafı olan desen kağıdının üzerine PVC kaplanarak üretilir.

2) Forest Flooring lamine parke ise her iki yüzeyide doğal ahşap kaplıdır. Alt yüzeyi de koruyucu cila ile kaplı olduğundan alt yüzeyden gelebilecek neme karşı dayanıklıdır.

3) Üst yüzey doğal ahşap kaplamalı Hot Coating (Alman Kleibert marka) cilalı 44 gr / m2'dir. (Darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklılığı son derece artırılmıştır) Cila normal laminede 33 gr / m2'dir.

4) Forest Flooring lamine parkeler 11 mm kalınlık (laminattan 4mm kalındır) alt ve üst yüzey doğal kaplamadan dolayı esnek oluşu nedeni ile yüzeye tam temas sağlayarak laminata nazaran ölçümlerde 5 kat daha sessizdir.

5) Üst yüzey doğal ahşap kaplı ve 44 gr özel hot coating cilalı olduğundan ısıyı absorbe edip ortamı kalorifer söndükten sonra bile uzun müddet sıcak tutar. Çıplak ayakla bile üzerine bastığınızda bu farkı ve sıcaklığı hissedersiniz.

6) Hot Coating özel cila su itici özelliğe sahip olduğundan kısmi su basmalarda dahi suyu emmediğinden genleşme ve deformasyona uğramaz (kaşıklama gibi)

7) Alman Kleibert marka Hot Coating sistem cila bütün cila sistemlerine nazaran çok daha dayanıklı ve esnektir. Özellikle sivri kadın topuklarından asla etkilenmez. Sadece cilanın ömrü evlerde yaklaşık 40 senedir.

8) Kilitli sistem, herhangi seveple kazaya uğramış parkeler sadece o parçaların değiştirebilme kolaylığını sağlar. Buda size komple sistire yapmaktaki zaman, ortam kirliliği, tozdan ve cila kokusundan korkusunuzdur. Ayrıca size ciddi bir ekonomi sağlar. Şöyleki 40 m2 bir salonu sistire cila yapmak minimum 800 TL - 1000 TL maliyet getirir. Ayrıca ortamı tamamen boşaltmanız gerekir. Kilitli sistemde ise bu maliyet max. 80 - 100 TL'dir. Bu işlem yapılırken de ortamı boşaltmanız gerekmez.

9) Temizlik için: vileda veya benzeri kova yarısına kadar ılık su üzerine bir miktar arap sabunu koyun (parmak uçları ile bir tutam veya dolu bir çorba kaşığı) karıştırın. Su beyazlaşınca vileda veya benzerini batırıp iyice sıkın. Zemini bu şekilde silin ve kuru paspasla kurulayın cilayı çok beslediğini göreceksiniz.

Uygulama Galeri